Clicking on event shows event programme, clicking on name shows the authors list, clicking on room number shows location plan.

8:00
Registration
9:00
Opening
Session chair: Bernd Mahr (TU Berlin)
9:30

FOSSACS
invited

Session chair: Jerzy Tiuryn (Warsaw University)

Abbas Edalat (Imperial College, London)
A Data Type for Computational Geometry and Solid Modelling

F
O
S
S
A
C
S

Session chair: Mariangiola Dezani (University of Torino)
11:00 Constructor subtyping in the Calculus of Inductive Constructions
Gilles Barthe (INRIA, Sophia-Antipolis and Univ. Minho), Femke van Raamsdonk (Free University Amsterdam and CWI)
11:30 Subtyping and typing algorithms for mobile ambients
Pascal Zimmer (École normale supérieure de Lyon )
12:00 Typing local definitions and conditional expressions with rank 2 intersection
Ferruccio Damiani (Università di Torino)
F
A
S
E

Session chair: Andrzej Tarlecki (Warsaw University)
11:00 Parallel refinement mechanisms for real-time systems
Paul Z. Kolano (UC Santa Barbara), Richard A. Kemmerer (UC Santa Barbara), Dino Mandrioli (Politecnico di Milano)
11:30 Applying RT-Z to develop safety-critical systems
Carsten Sühl (GMD First, Berlin)
12:00 A process algebra for real-time programs
Henning Dierks (University of Oldenburg)
G
R
A
T
R
A

Session chair: Dirk Janssens (University of Antwerp, Belgium)
11:00Database Integration Using Graph Transformation
Curtis Gittens, Sylvia Osborn, (University of Western Ontario, USA)
11:30Graph Pattern Matching using Constraint Satisfaction
Javier Larrosa, Gabriel Valiente (TU Catalonia, Barcelona, Spain)
12:00Orthogonal Decomposition of Graphs
Michel Bauderon, Frédérique Carrère (University of Bordeaux 1, France)
12:30 Lunch
T
A
C
A
S

Session chair: Susanne Graf (VERIMAG, Grenoble)
14:00 An extensible type system for component-based design
Yuhong Xiong, Edward A. Lee (UC Berkely)
14:30 Proof General: a generic tool for proof development
David Aspinall (University of Edinburgh)
15:00 ViewPoint-oriented software development: tool support for integrating multiple perspectives by distributed graph transformation
Michael Goedicke, Thorsten Meyer, Bettina Enders (University of Essen), Gabriele Taentzer (TU Berlin)
F
O
S
S
A
C
S

Session chair: Furio Honsell (University of Udine)
14:00 Norm functions for probabilistic bisimulations with delays
Christel Baier (University of Bonn), Marielle Stoelinga (University of Nijmegen)
14:30 The state explosion problem from trace to bisimulation equivalence
François Laroussinie, Philippe Schnoebelen (Ecole Normale Supérieure, Cachan)
15:00 Sequential and concurrent abstract machines for interaction nets
Jorge Sousa Pinto (École Polytechnique, Palaiseau)
F
A
S
E

Session chair: Dino Mandrioli (Politecnico di Milano)
14:00 System fault tolerance specification: proposal of a method combining semi-formal and formal approaches
Giovanna Dondossola, Oliver Botti(ENEL Ricerca, Milano)
14:30 Structuring and design of reactive systems using RSDS and B
Kevin Lano, Kelly Androutsopoulos (King's College, London), David Clark (Imperial College, London)
15:00 Using domain-specific languages for the realization of component composition
Matthias Anlauff (GMD First, Berlin), Philipp W. Kutter (ETH Zürich), Alfonso Pierantonio (University of L'Aquila), Asuman Sünbül (TU Berlin)
G
R
A
T
R
A

Session chair: Michel Bauderon (University of Bordeaux 1, France)
14:00VR and HR Graph Grammars: A Common Algebraic Framework Compatible with Monadic Second Order Logic
Bruno Courcelle (University of Bordeaux 1, France), Johann .A. Makowsky (Technion Haifa, Israel)
14:30Higher-Order Hyperedge Replacement Systems and their Transformations
Dan Hirsch (University of Buenos Aires, Argentina), Ugo Montanari (University of Pisa, Italy)
15:00Normal Forms for Context-free Node-rewriting Hypergraph Grammars
Renate Klempien-Hinrichs (University of Bremen, Germany)
15:30 Coffee
T
A
C
A
S

Session chair: Perdita Stevens (University of Edinburgh)
16:00 Consistent integration of formal methods (tool)
Peter Braun, Heiko Lötzbeyer, Bernhard Schätz, Oscar Slotosch (TU München)
16:30 An architecture for interactive program provers (tool)
Jörg Meyer, Arnd Poetzsch-Heffter (FernUni Hagen)
17:00 The PROSPER toolkit
Louise A. Dennis, Graham Collins, Graham Robinson, Tom Melham (University of Glagow), Michael Norrish, Konrad Slind, Mike Gordon (University of Cambridge), Richard Boulton (University of Edinburgh)
17:30 CASL: from semantics to tools
Till Mossakowski (University of Bremen)
F
O
S
S
A
C
S

Session chair: Wolfgang Thomas (RWTH Aachen)
16:00 Tree automata with tests and predicate logic
Ralf Treinen (CNRS - Université de Paris Sud)
16:30 Compositional verification in linear-time temporal logic
Yih-Kuen Tsay (National Taiwan University)
17:00 A proof system for timed automata
Huimin Lin (Chinese Academy of Sciences), Wang Yi (Uppsala University)
17:30 On recognizable stable trace languages
Jean-Francois Husson (IRIT Toulouse), Rémi Morin (TU Dresden)
F
A
S
E

Session chair: Tom Maibaum (King's College London)
16:00 Analysing UML active classes and associated state machines: a lightweight formal approach
Gianna Reggio, Egidio Astesiano (Università di Genova), Christine Choppy (Université Paris Nord), Heinrich Hußmann (TU Dresden)
16:30 Software as learning: quality factors and life-cycle revised
José Hernández-Orallo (Universitat de València), María José Ramírez Quintana (Universitat Politècnica de Valencia)
17:00 What is `mathematicalness' in software engineering? Towards precision software engineering
Hidetaka Kondoh (Hitachi)
17:30 A formal approach to heterogeneous software modeling
Alexander Egyed, Nenad Medvidovic (University of Southern California)
G
R
A
T
R
A

Session chair: Andrea Corradini (University of Pisa, Italy)
16:00Algebraic Properties of LAS Processes
Nico Verlinden, Dirk Janssens (U.I.A., Antwerp, Belgium)
16:30An effective Equivalence for Sets of Scenarios represented by HMSCs
Loïc Hélouët, Claude Jard, Benoît Caillaud (CNRS/INRIA, IRISA, France)
17:00Single Pushout Approach to Distributed Graph Transformation
Manuel Koch (University of Rome ``La Sapienza'', Italy)
17:30Polymorphic Types for Interaction Nets
Lionel Khalil (L.I.E.N.S., Paris, France)
18:00 Coffee
18:30

GRATRA
invited

Session chair: Hartmut Ehrig (TU Berlin, Germany)

Grzegorz Rozenberg (Universiteit Leiden, Netherlands)
DNA Computing in Vivo and Graph Transformation

Information maintained by Doris Fähndrich